Ortodoncja zajmuje się korektą nieprawidłowo ustawionych zębów oraz leczeniem wad zgryzu. Wady zgryzowe polegają na nieprawidłowym położeniu łuków zębowych szczęki wobec żuchwy, nietypowych rozmiarach lub kształtach łuków. Wady te mogą występować w różnym nasileniu. Wady zębowe, występujące najczęściej to: stłoczenia zębów, nierówne ich ustawienie, nietypowe kształty i miejsca wyrastania.
W powszechnym rozumieniu efekt leczenia ortodontycznego sprowadza się do aspektu estetycznego. Po zdjęciu aparatu mamy przecież śliczne, równe zęby i piękny uśmiech. Jest to oczywiście bardzo ważne, jednak bardziej istotny wydaje się być aspekt medyczny. Stłoczenie zębów jest powodem rozwijania się próchnicy, trudno dostępne miejsca nie są dokładnie czyszczone co w rezultacie skutkuje ubytkami. Nieleczone wady ortodontyczne mogą powodować dolegliwości stawu skroniowo- żuchwowego, sprzyjają paradontozie, mogą pogłębiać wady wymowy. Leczenie ortodontyczne posługuje się bardo wieloma metodami, a co za tym idzie, leczyć może się każda osoba. Dobór metody leczenia, jego przebieg i długość uzależniony jest od wieku pacjenta oraz rodzaju i zaawansowania wady.
Leczenie ortodontyczne dzieci
Wady zgryzu wykształcają się w ciągu początkowych lat życia dziecka i są to wady nabyte, mogą być determinowane genetycznie i uzależnione od rozwoju. Nieprawidłowości zgryzowe są najczęściej wstępnie diagnozowane przez lekarzy stomatologów, pediatrów, laryngologów czy logopedów, to oni zalecają skonsultowanie się z ortodontą. U najmłodszych dzieci leczenie polega na obserwowaniu i monitorowaniu prawidłowego rozwoju narządu żucia.
Za pomocą prostych ćwiczeń i prostych aparatów ruchomych można wyeliminować nawyki ssania palca, obgryzania ołówków, oddychania przez usta, wady wymowy.
U starszych dzieci wskazane jest często noszenie aparatów ruchomych, wykonywanych indywidualnie dla każdego pacjenta. Typ aparatu, czas leczenia oraz lego powodzenie zależą od rodzaju wady. Okres wzrostu dziecka (od około 9 roku życia) jest najlepszym czasem na przeprowadzenie skutecznego leczenia aparatem ruchomym, gdyż kości są wówczas najbardziej podatne na modelowanie, a zęby stosunkowo łatwo dają się przestawić.
Leczenie ortodontyczne jest bardzo szczegółowo planowane. Analizowane są zdjęcia RTG oraz modele diagnostyczne. Przed zaprojektowaniem indywidualnego aparatu istnieje czasami konieczność usunięcia niektórych zębów, w innych przypadkach odwrotnie, trzeba poczekać na pojawienie się zębów w jamie ustnej. Decyzję o przeprowadzeniu leczenia ortodontycznego u dziecka podejmuje rodzic, po zapoznaniu się ze szczegółowym planem leczenia.
Przygotowanie planu leczenia ortodontycznego i wykonanie samego aparatu wymagają kilku wizyt. Konieczne jest kilkukrotne pobranie wycisków do sporządzenia modeli diagnostycznych pacjenta i samego aparatu. Aparat jest wykonywany w laboratorium technicznym, a następnie dopasowywany i oddawany pacjentowi przez lekarza ortodontę.
Pamiętajmy: Dzieci leczone aparatami ortodontycznymi nie poradzą sobie z nim same. Leczenie ortodontyczne wymaga ogromnej dyscypliny ze strony dziecka, należy ściśle stosować się do zaleceń lekarza ortodonty: co do czasu noszenia aparatu, jego właściwej obsługi, ścisłej higieny, jak również regularnie przychodzić na wizyty kontrolne. Dlatego najważniejsza w procesie leczenia ortodontycznego u dzieci jest rola rodziców lub opiekunów. To oni powinni sobie zdawać sprawę, że są odpowiedzialni za dopilnowanie dzieci, aby aparat był noszony zgodnie ze wskazaniami, a tym samym, w dużej mierze odpowiadają za skuteczność leczenia. Często dzieci mają trudności z zaakceptowaniem „nowej rzeczy” w buzi. Rolą rodziców jest odpowiednie wsparcie i motywowanie swoich pociech.
Leczenie aparatami stałymi
Aparaty stałe zakładane są nastolatkom i osobom dorosłym. Są niezwykle skuteczne, gdyż działają przez całą dobę i pozwalają na precyzyjne przesuwanie oraz obracanie zębów. W dużym uproszczeniu aparat stały składa się z zamków i pierścieni, które są przyklejane specjalnym klejem do powierzchni zębów. Zamki stanowią umocowanie dla sprężystych drutów, które są głównym źródłem siły oddziałującej na zęby. Zakładanie aparatu stałego zajmuje standardowo 1–1,5 godziny.
Zanim aparat zostanie założony konieczne jest wykonanie badań. Na pierwszej wizycie lekarz dokładnie mierzy uzębienie, wykonywane są wyciski szczęki i żuchwy. Niezbędne jest wykonanie zdjęcia RTG panoramicznego i cefalometrycznego. Uzyskane dzięki wyciskom modele uzębienia, dokładne pomiary, jak również analiza zdjęć, pozwalają na sporządzenia szczegółowego planu leczenia i zaprojektowanie odpowiedniego aparatu.
Zamki umieszczane na zębach są wykonane z różnego rodzaju materiałów: ze stopów metali, porcelany, kompozytów oraz specjalnego kryształu górskiego. W zależności od rodzaju zastosowanego zamka aparat jest mniej lub bardziej widoczny, a tym samym, mniej lub bardziej estetyczny. Przebieg leczenia i jego długość nie zależy od rodzaju zamka.
Czasami przed założeniem aparatu stałego konieczne jest usunięcie niektórych zębów – zwykle są to zęby najmniej wartościowe, np. z dużymi wypełnieniami.
Po założeniu aparatu stałego pacjent może odczuwać ból, może on występować również po wizytach kontrolnych. Wynika to z potężnych sił działających na zęby i kość, które powodują bardzo dynamiczne zmiany w wyglądzie uzębienia. Wizyty kontrolne odbywające się co 5–6 tygodni, są konieczne w celu aktywacji aparatu. Ponieważ leczenie polega zasadniczo na rozciąganiu kości szczęki i przemieszczaniu zębów, musi ono przebiegać etapami. Po każdej aktywacji zęby odrobinę się przesuwają, zmiany te wymagają stabilizacji, po której aktywacja jest kontynuowana.
Standardowe leczenie aparatem stałym trwa od 1,5 do 2,5 lat. Jednak każdy przypadek jest indywidualny i zależy od rodzaju wady i ilości przemieszczanych zębów. Leczenia ortodontycznego nie da się przyspieszyć. Drastyczne zmiany byłyby zbyt bolesne oraz mogłyby spowodować uszkodzenia korzeni zębów.
W odpowiednim czasie lekarz zdejmuje aparat, jest to zupełnie bezbolesne. Zęby są ustawione idealnie, równe i piękne. Leczenie ortodontyczne musi być jednak kontynuowane, gdyż noszenie aparatu stałego nie powoduje stabilnego efektów leczenia. Aby ustabilizować zęby w nowym położeniu konieczne jest założenie i noszenie reteinera. Jest to bardzo ważny etap leczenia ortodontycznego i nie wolno go zaniedbać. W przeciwnym razie zęby powrócą częściowo do swojego pierwotnego położenia, a co za tym idzie efekty długotrwałego leczenia ortodontycznego zostają zniweczone.
Przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego konieczne jest wyleczenie wszystkich ubytków próchnicowych i dokładna higienizacja jamy ustnej, w trakcie leczenia zależy szczególnie starannie dbać o higienę, w czym znacząco pomagają specjalne akcesoria do higieny jamy ustnej. Dzięki specjalistycznemu leczeniu ortodontycznemu uzyskujemy znaczne odciążenie zębów poprzez zmianę ustawienia wobec siebie, prawidłowe zagryzanie, poprawę wyglądu i symetrii twarzy. „Piękny uśmiech”, poprawę wymowy, jak również możliwość łatwiejszego i skuteczniejszego czyszczenia zębów.