O nas Dla dorosłych Dla dzieci Grafik Aktualności

PROFILAKTYKA

Profilaktyka ma na celu zapobieganie chorobom zębów i przyzębia, które mogą prowadzić do utraty zębów. Bardzo istotne jest regularne odwiedzanie gabinetu stomatologicznego, dzięki czemu można zapobiec powstawaniu tych chorób, bądź też stosunkowo szybko je wykryć i wyleczyć. Profilaktyczne wizyty kontrolne ukierunkowują również utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej.

Działania profilaktyczne dotyczą zarówno zębów, jak i dziąseł, przeciwdziałają powstawaniu kamienia nazębnego, a tym samym rozwojowi próchnicy i chorobom przyzębia. Przynoszą one efekt w postaci poprawy wyglądu i lepszego samopoczucia.

Jednym z najważniejszych elementów profilaktyki stomatologicznej jest usuwanie osadów oraz kamienia nazębnego (skalling). Kamień i złogi nazębne powstają w wyniku nagromadzenia się płytki nazębnej i jej mineralizacji, zbierają się głównie w trudnodostępnych przestrzeniach między zębami, zagłębieniach, rowkach oraz przy szyjkach. Kamień jest siedliskiem bakterii, sprzyja rozwojowi próchnicy, powoduje wysoce nieestetyczny wygląd zębów, jak również nieprzyjemny zapach z jamy ustnej. Szczególnie groźne jest długotrwałe nagromadzenie kamienia przy dziąsłach, gdyż powoduje ich obrzmienie, bolesność i krwawienie. Trwały ucisk kamienia na dziąsła sprawia, że korzenie zębów się obnażają a wystawione na bezpośrednie działanie bakterii łatwo ulegają próchnicy korzeniowej i licznym schorzeniom, takim jak np. paradontoza.

Skalling jest zabiegiem wykonywanym przy użyciu ultradźwięków, które przekazywane przez specjalne końcówki rozbijają kamień i powodują jego odpadanie od zębów. Usuwanie kamienia może być bolesne zwłaszcza przy dużym jego nagromadzeniu przy dziąsłach. Końcówka drga z bardzo dużą częstotliwością, dodatkowo towarzyszy temu nieprzyjemny dźwięk.

 

 

 

Informator
Kontakt
Home Powrót
Polityka prywatności