O nas Dla dorosłych Dla dzieci Grafik Aktualności

LECZENIE ZACHOWAWCZE

Zdecydowana większość ubytków jest powodowana przez próchnicę. Jest to choroba bakteryjna polegająca na demineralizacji i w efekcie rozpadzie twardych tkanek zęba. Ubytki próchnicowe tworzą się zarówno w zębach stałych, jak i mlecznych. Najczęściej tworzą się w zagłębieniach i bruzdach na powierzchni żującej, na powierzchniach stycznych (w wyniku pęknięć szkliwa spowodowanych stłoczeniem, czy zgrzytaniem zębów), a także przy szyjkach.
Podatność na próchnicę jest cechą indywidualną.
Najczęściej rozwija się ona z powodu niedostatecznej higieny, a także diety bogatej w cukry. Wpływ mają również uwarunkowania genetyczne i zdolność systemu odpornościowego człowieka do radzenia sobie z bakteriami, które są obecne w jamie ustnej. Nie bez znaczenia jest również budowa anatomiczna zęba, skład chemiczny jego twardych tkanek, jak również ilość i skład śliny.
Oprócz próchnicy stosunkowo częstym powodem ubytków są urazy. Ubytki mogą powodować ból. Najczęściej jego natężenie wiąże się ze stopniem zaawansowania choroby próchnicowej, im głębsze warstwy zostały zaatakowane tym bardziej boli.
Ból, a co za tym idzie strach, można zupełnie wyeliminować przez podanie odpowiednio dobranego znieczulenia. Leczenie ubytków polega na dokładnym usunięciu zmienionych chorobowo twardych tkanek zęba oraz jego uszkodzonych części, a następnie umieszczeniu w ich miejscu właściwego materiału przeznaczonego do odbudowy. Kolor materiału dopasowany zostaje do koloru zęba.
Lekarz nadaje też wypełnieniu odpowiedni kształt pasujący do zgryzu, poleruje je i wygładza.

 

 

 

 

Informator
Kontakt
Home Powrót
Polityka prywatności