O nas Dla dorosłych Dla dzieci Grafik Aktualności

LECZENIE ORTODONTYCZNE

Ortodoncja zajmuje się korektą nieprawidłowo ustawionych zębów oraz leczeniem wad zgryzu. Wady zgryzowe polegają na nieprawidłowym położeniu łuków zębowych szczęki wobec żuchwy, nietypowych rozmiarach lub kształtach łuków. Wady te mogą występować w różnym nasileniu. Wady zębowe, występujące najczęściej to: stłoczenia zębów, nierówne ich ustawienie, nietypowe kształty i miejsca wyrastania.

W powszechnym rozumieniu efekt leczenia ortodontycznego sprowadza się do aspektu estetycznego. Po zdjęciu aparatu mamy przecież śliczne, równe zęby i piękny uśmiech. Jest to oczywiście bardzo ważne, jednak bardziej istotny wydaje się być aspekt medyczny. Stłoczenie zębów jest powodem rozwijania się próchnicy, trudno dostępne miejsca nie są dokładnie czyszczone co w rezultacie skutkuje ubytkami. Nieleczone wady ortodontyczne mogą powodować dolegliwości stawu skroniowo- żuchwowego, sprzyjają paradontozie, mogą pogłębiać wady wymowy. Leczenie ortodontyczne posługuje się bardo wieloma metodami, a co za tym idzie, leczyć może się każda osoba. Dobór metody leczenia, jego przebieg i długość uzależniony jest od wieku pacjenta oraz rodzaju i zaawansowania wady.

 

Leczenie ortodontyczne dzieci

 

Wady zgryzu wykształcają się w ciągu początkowych lat życia dziecka i są to wady nabyte, mogą być determinowane genetycznie i uzależnione od rozwoju. Nieprawidłowości zgryzowe są najczęściej wstępnie diagnozowane przez lekarzy stomatologów, pediatrów, laryngologów czy logopedów, to oni zalecają skonsultowanie się z ortodontą. U najmłodszych dzieci leczenie polega na obserwowaniu i monitorowaniu prawidłowego rozwoju narządu żucia.

 

 

Informator
Kontakt
Home Powrót
Polityka prywatności