O nas Dla dorosłych Dla dzieci Grafik Aktualności

LECZENIE ENDODONTYCZNE (KANAŁOWE)

Komplikacje w przebiegu leczenie kanałowego wynikają również z niedrożności (obliteracji) kanałów. Obliteracja jest spowodowana czynnikami fizjologicznymi, takimi jak zwężenie lub zarośnięcie ujścia kanałów, nieprawidłowościami w ich wypełnieniu za pomocą cementów, albo trudno usuwalnymi preparatami.

Udrożnienie zobliterowanych kanałów, a tym samym prawidłowe leczenie kanałowe, możliwe jest dzięki użyciu mikroskopu stomatologicznego. Pozwala on na duże powiększenie pola i tym samym bardzo precyzyjne użycie specjalistycznych pilników endodontycznych, które umożliwiają dojście do "zablokowanego" kanału.

W zależności od zaawansowania procesu chorobowego leczenie kanałowe trwa do kilku godzin, przez co najczęściej rozkładane jest na kilka wizyt. Leczenie przeprowadzane jest w znieczuleniu, a więc co najważniejsze jest bezbolesne. Jednak podobnie, jak przy leczeniu ubytków, pacjent narażony jest na dyskomfort związany przede wszystkim z długością wizyt, również odczuwa dotyk narzędzi, wibracje, nieprzyjemny smak. Ważne jest nastawienie emocjonalne, często jest ono negatywne, ponieważ panuje wszechobecny mit o bolesności leczenia kanałowego. Bezpośrednio po zabiegu endodontycznym, jak również przez kilka następnych dni, możliwa jest zwiększona wrażliwość leczonego zęba. Dolegliwości te można złagodzić za pomocą środków przeciwbólowych.

 


Pamiętajmy: Celem leczenia kanałowego jest zachowanie przez wiele lat własnego zęba wraz z wszystkimi jego funkcjami. Pozwala ono na uniknięcie ekstrakcji, a co za tym idzie, uzupełnienia protetycznego. Nie należy ignorować uporczywego bólu i odwlekać leczenia kanałowego, gdyż infekcja bakteryjna tocząca się w nieleczonych kanałach przez naczynia krwionośne przedostaje się do całego organizmu, co z kolei może negatywnie wpływać na niektóre narządy, jak również nasilać objawy chorób na które cierpimy.


 

Informator
Kontakt
Home Powrót
Polityka prywatności