O nas Dla dorosłych Dla dzieci Grafik Aktualności

LECZENIE ENDODONTYCZNE (KANAŁOWE)

Przy opracowywaniu kanałów lekarz korzysta z endometru, który umożliwia mu kontrolowanie na jakiej długości kanału znajduje się używane przez niego narzędzie.

Odpowiednio przygotowany kanał (bądź kanały) jest wypełniany specjalnym materiałem – gutaperką (wypełnienie kanałowe). Wprowadzona do kanałów rozgrzana gutaperka, dzięki swej płynności, pozwala na wypełnienie odgałęzień i bocznych kanałów. Substancja ta twardnieje i rozszerza się szczelnie wypełniając kanał, a co za tym idzie, zapobiega dalszemu rozwojowi bakterii i ewentualnej ich penetracji poza kanał korzenia zęba. Pozwala to uniknąć szerzenia się infekcji bakteryjnej w tkankach okołowierzchołkowych, dookoła korzenia leczonego zęba. Przygotowany w ten sposób ząb pozwala na odbudowę ostateczną, zachowawczą za pomocą kompozytu lub w przypadku dużej destrukcji korony zęba na odbudowę protetyczną. Zdarza się, że raz przeleczony kanałowo ząb może wymagać powtórnego leczenia – reendo.

Sytuacja taka ma miejsce w przypadku powtórnego zakażenia na skutek nieszczelnego lub pękniętego wypełnienia, powstałego urazu, leczenia przeprowadzonego wcześniej, kiedy wiedza i możliwości medyczne odbiegały od dzisiejszych. Leczenie wtórne wymagane jest w przypadku gdy nie wszystkie odgałęzienia zostały znalezione. W tym przypadku ogromną pomocą służy mikroskop, dzięki któremu możemy dostrzec mikro odgałęzienia i dodatkowe kanały.

Leczenie kanałowe jest bardzo skomplikowane i w jego trakcie mogą nastąpić powikłania. Najczęstszym z nich jest złamanie narzędzia. Zdarza się tak najczęściej z powodu budowy anatomicznej kanału, jego zakrzywienia, wąskiej budowy, jak również z powodu trudnego dostępu do zęba. Materiał, z którego jest wykonane narzędzie, to niekorodujący stop, który sam w sobie nie szkodzi organizmowi, jednak jego złamana część stanowi przeszkodę w opracowaniu części kanału znajdującego się za nim. W celu dalszego leczenia konieczne jest usunięcie narzędzia pod mikroskopem.

 

Informator
Kontakt
Home Powrót
Polityka prywatności