O nas Dla dorosłych Dla dzieci Grafik Aktualności

LECZENIE ENDODONTYCZNE (KANAŁOWE)

Leczenie endodontyczne jest konieczne w przypadku zaawansowanej choroby próchnicowej, na skutek której dochodzi do zakażenia tkanek miękkich (miazgi), znajdujących się wewnątrz korony zęba i w systemie kanałów korzeniowych. Włókna nerwowe wchodzące w skład miazgi na skutek infekcji i podrażnienia wywołują ból. Leczenie kanałowe polega na usunięciu chorej, bądź martwej miazgi, a następnie na oczyszczeniu mechanicznym kanału, lub kanałów (w zależności od zęba) oraz ich chemicznym opracowaniu. Powodzenie leczenia kanałowego uzależnione jest od bardzo dokładnego usunięcia zainfekowanej tkanki z całego systemu kanałowego, którego budowa anatomiczna jest skomplikowana a czasami nietypowa.

Przed rozpoczęciem leczenia kanałowego, w przypadku gdy zainfekowana miazga jest żywa, a tym samym bolesna, lekarz, za pomocą specjalnego preparatu, dokonuje jej dewitalizacji. Zabieg ten wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Zdarza się, że po ustąpieniu znieczulenia występuje ból, który może utrzymywać się nawet do dwóch dni. Zaleca się wówczas stosowanie leków przeciwbólowych.

W innym postępowaniu lekarz w znieczuleniu usuwa żywą miazgę (tzw. ekstyrpacja przyżyciowa). Wybór postępowania zależy od chęci jak szybko chcemy, aby ból zęba ustąpił.

Przed przystąpieniem do właściwego leczenia kanałowego lekarz wykonuje RTG, a następnie zakłada koferdam, czyli specjalną gumę, dzięki której zachowana jest suchość pola zabiegowego, a tym samym zwiększa się prawdopodobieństwo dobrego efektu leczenia kanałowego. Kolejnym krokiem, jest oczyszczenie ubytku próchniczego i odsłonięcie kanałów. Następnie dentysta, za pomocą narzędzi ręcznych, a potem mechanicznych lub ultradźwiękowych usuwa zmienioną chorobowo miazgę. Kanał zębowy jest opracowywany: oczyszczany i poszerzany celem usunięcia bakterii ze ścian kanału. W trakcie tych czynności stosowane jest częste płukanie dezynfekującymi środkami chemicznymi, które pozwolą na oczyszczenie kanalików zębinowych z pozostałości toksyn i resztek organicznych.

 

Informator
Kontakt
Home Powrót
Polityka prywatności