O nas Dla dorosłych Dla dzieci Grafik Aktualności

LECZENIE CHIRURGICZNE

Leczenie chirurgiczne jest konieczne, gdy nie jest możliwe zastosowanie leczenia zachowawczego, ponieważ próchnica dotarła w głąb zęba, powodzenie leczenia kanałowego nie rokuje, bądź pomimo przeprowadzonego leczenia kanałowego zmiany zapalne nie cofają się. Ze względu na ryzyko infekcji kości długotrwałe utrzymanie zęba nie jest zasadne i należy go usunąć.

Zęby kwalifikują się do ekstrakcji również wtedy, gdy miały miejsce poważne urazy, które doprowadziły do złamania korony i korzenia.

Istnieją także przyczyny periodontologiczne, gdy dochodzi do zaawansowanego schorzenia przyzębia, doprowadzającego do znacznego rozchwiania zębów i niemożności utrzymania ich w jamie ustnej.

Usuwane są również zęby zatrzymane (nie wyrżnięte i nie rokujące na wyrżnięcie) oraz zęby częściowo wyrżnięte. Wokół takich zębów gromadzą się bakterie, które mogą spowodować stan zapalny kości lub przyczynić się do próchnicy sąsiadujących zębów. Ponadto, zęby takie, mimo braku miejsca, cały czas dążą do wyrżnięcia powodując ciągły nacisk, a tym samym ból. Nacisk ten może spowodować uszkodzenie korzeni zębów przylegających.

Bardzo często usuwane są tzw. zęby mądrości. Pojawiają się one najpóźniej, kiedy łuk zębowy jest już uformowany. Ich wyrzynanie jest często bolesne, powoduje opuchnięcie i zapalenie otaczających je dziąseł. Z powodu tej bolesności, jak również trudniejszego dostępu, higiena tych zębów jest zaniedbywana, co powoduje z kolei błyskawiczny rozwój próchnicy.

"Ósme zęby" są często przyczyną stłoczenia pozostałych zębów, co grozi bolesnością i powoduje krzywienie się zębów.

 

 

 

Informator
Kontakt
Home Powrót
Polityka prywatności